Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smlouva CETA ohrozí práva zaměstnanců

Českými medii proběhla v říjnu zpráva o tom, že obchodní dohoda s Kanadou (CETA) možná padne. Způsobit to měl jeden malý belgický region jménem Valonsko. 

Jeho vláda i parlament se rozhodli, že tak, jak je smlouva vyjednána, je nepřijatelná a nesouhlasí tak s uzavřením dohody na evropské úrovni. Své kritické postoje sdělovali Evropské komisi (EK) už v květnu. Ta jim však odpověděla, že všechny jejich obavy jsou zbytečné a ráda jim vše vysvětlí. Nevysvětlila. Valonské stanovisko znemožnilo původní termín ratifikace a valonský socialistický premiér Paul Magnette se stal hrdinou všech, kteří roky protestují proti smlouvám jako je CETA a TTIP.

Valonsko má důvod se bránit dalšímu posilování vlivu nadnárodních firem. Je to kdysi velmi silný průmyslový region Belgie, jehož významným průmyslovým podnikem byly závody Alcerol Mittal, která u nás působí v Ostravě. Když se Mittal rozhodl propouštět ve Valonsku, aby svou výrobu z části přesunul jinam a část jí nahradil právě v Ostravě, začala valonská vláda čerpat prostředky z tzv. Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF). Ten poskytuje pomoc pracovníkům, kteří byli propuštěni v důsledku velkých strukturálních změn v celosvětovém obchodu souvisejících s globalizací, jinými slovy, když chce nadnárodní společnost ušetřit peníze a přesunout výrobu jinam.

Dovedete si představit, že zablokování smlouvy CETA vyvolalo na straně EK a všech politiků obrovskou vlnu hysterie a paniky. Několik dní byl Magnette i jeho vláda vystavena extrémnímu tlaku ne nepodobnému tomu, kterému kdysi čelil řecký premiér Tsipras, když v referendu vyhrálo „ne“ škrtacímu balíčku, který jeho zemi předložili mezinárodní věřitelé. Na Magnetta tlačila jak Komise, tak nejrůznější politici. Přijel i Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu a sám člen evropských socialistů, aby svého soudruha přesvědčil, že CETA se musí přijmout. Když přesvědčování nezabíralo přišla na řadu vyhrožování. Valonsko si, pokud bude na nesouhlasu se smlouvou s Kanadou trvat, nešáhne už ani na euro z EGF a problematické bude i čerpání jiných evropských peněz. Navíc přišla Komise s návrhem Společného vysvětlujícího nástroje, deklarace, která opakuje, jak je vše v CETA v pořádku. Kombinací cukru a biče nakonec Valonsko souhlasilo.

Není však všem dnům konec. Premiér Magnette se na začátku prosince nechal slyšet, že Valonsko by mohlo zablokovat ratifikaci smlouvy, pokud belgická vláda nedokáže prosadit, aby byla CETA přezkoumána Soudní dvůr Evropské unie. Tento požadavek zazněl rovněž na jednání Evropského parlamentu, ale byl zamítnut.

Mezitím se zastánci smlouvy CETA snaží veřejnost přesvědčit, že onen zmiňovaný Společný vysvětlující nástroj musí přesvědčit všechny „rozumné“ lidi o tom, že v CETA žádné hrozby ukryty nejsou. Problém je v tom, že přes ony deklarace stále platí, že tato smlouva umožňuje nadnárodním firmám žalovat vlády za ochranu lidí a životního prostředí. Dokonce zůstává otevřená možnost kompenzací za budoucí ušlé zisky při změně politiky vlády. Arbitrážní systém ICS vytváří paralelní systém práva a zatímco velké firmy mohou žalovat státy, státy, odbory nebo nevládní organizace nemohou žalovat společnosti kvůli poškození práv zaměstnanců, spotřebitelů nebo životního prostředí. Navíc tento systém porušuje princip nediskriminace, protože ICS mohou využívat pouze zahraniční společnosti. Stejně tak ochrana práv pracujících a životního prostředí zůstává ve smlouvě CETA jen v podobě obecných deklarací bez nástrojů, jak je vynutit. Ostře tak kontrastuje s právy investorů. Takto bychom mohli pokračovat.

V Evropském parlamentu doporučil 8. prosince Výbor pro zaměstnanost a sociální záležitosti smlouvu CETA odmítnout, pokud nebudou vyřešeny všechny sporné body, které zdůrazňují evropské odbory, a které jsme zmínili výše. Podobně se vyjádřil i Výbor pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin. Ten zdůraznil také to, že CETA mimo jiné ohrožuje princip předběžné opatrnosti.

Oba výbory mají ale jen doporučující hlas, který může a také nemusí být brán v úvahu při jednání Výboru pro obchod. Ten bude hlasovat 24. ledna 2017 a jeho stanovisko pak bude předloženo na plénum Evropského parlamentu 1. února. Do té doby je potřeba žádat od těch europoslanců, kteří se nevyjádřili, aby jasně deklarovali, jaké je jejich stanovisko k této smlouvě a případně, aby se zavázali, že budou hlasovat proti její ratifikaci. Hnutí proti smlouvá CETA, TTIP a TiSA už dokázalo mnohé, jde o to, dotáhnout tento boj do úspěšného konce.

 

Autor: Kateřina Konečná | středa 21.12.2016 15:32 | karma článku: 33,67 | přečteno: 3355x
  • Další články autora

Kateřina Konečná

ČR a její občané nesmí sloužit světu jako „ropné pole“ na krev a plazmu!

Jelikož jsem si od jednoho ne příliš bystrého novináře o víkendu přečetla, že jsem v Evropském parlamentu za posledních 10 let nic nedokázala, rozhodla jsem se udělat takový seriál mých úspěchů.

15.4.2024 v 16:23 | Karma: 31,24 | Přečteno: 1174x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Viníci krachu Liberty? EU, privatizace, Indové!

Je to smutný pohled. Před třiceti lety fungující huť, dnes firma bez fungující vysoké pece. Kdo jsou viníci je jasné, ale je třeba to rozebrat podrobněji...

17.12.2023 v 16:45 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1290x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma: 17,61 | Přečteno: 440x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Měla jsem zamhouřit oko před miliardami eur pro ukrajinské oligarchy? Ani omylem

Evropský parlament před pár týdny valnou většinou schválil takzvaný nástroj pro Ukrajinu. Za tím nic neříkajícím označením je 50 miliard eur po následující tři roky. Hlasovala jsem proti. Proč?

14.11.2023 v 21:29 | Karma: 28,85 | Přečteno: 731x | Diskuse

Kateřina Konečná

Milá republiko,...

Připomínáme si 105 let státu, který dnes už – za mě bohužel – neexistuje. Mohli bychom tesknit, že jsme přišli nejen o společný stát, ale i o velký díl suverenity České republiky.

28.10.2023 v 22:06 | Karma: 21,35 | Přečteno: 471x | Diskuse
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 298
  • Celková karma 31,24
  • Průměrná čtenost 825x
Jsem poslankyně Evropského parlamentu za KSČM díky Vám, pro Vás a s Vámi.

Seznam rubrik