Ticho o občanské válce a utrpení v Jemenu

12. 11. 2018 7:31:30
Ve srovnání s jinými konflikty na Blízkém východě se o občanské válce v Jemenu dozvídáme jen zřídka.

Případné zprávy o situaci v Jemenu jsou navíc mimo hlavní zpravodajský proud. Navzdory tomu, že je tento konflikt pro obyvatele Jemenu bez nadsázky hrozivý. Podle vyjádření OSN jsou celé dvě třetiny, z asi 28 milionů obyvatel, v tísni a potřebují humanitární pomoc. Tento tristní stav je následkem probíhající občanské války a vede k největší humanitární krizi ve světě.

Kořeny konfliktu sahají hluboko do minulého století. Pro tuto oblast je typické, že se jedná o střet náboženských větví islámu a kmenových struktur v boji o moc a o nerostné bohatství. Po sjednocení země v devadesátých letech došlo k několika střetům. Jednalo se mimo jiné i o odpor proti prezidentovi Alí Abdalláhu Sálihovi, který vládl Severnímu Jemenu od roku 1978 a poté byl prezidentem sjednocené země. Svoji pozici si udržel až do roku 2011, kdy výměnou za beztrestnost rezignoval. Po Sálihovi převzal ve stejném duchu vedení Jemenu prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.

Současná občanská válka v Jemenu se rozpoutala na vlně arabského jara. Země trpěla vysokou nezaměstnaností, chudobou a nespokojeností s vládnoucí rodinou Sálihů. Jemen byl ve světle tamních událostí připravený na změnu poměrů.

Probíhající konflikt se rozhořel v září 2014. Šíitští povstalci, tak zvaní Hútíovci (podle Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi, který vedl povstání v roce 2004), obsadili roku 2014 město Sanaa. Od té doby situace eskaluje. V minulém roce, po zavraždění bývalého prezidenta Sáliha, došlo k dalšímu prohloubení bojů.

Vládnoucí režim krutě bojující proti povstalcům je nejvíce podporován Saudskou Arábií, která stojí v čele intervenčních vojsk. Mezi podporovatele režimu patří dále Egypt, Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty a další státy z oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Na straně rebelujících šíitských Hútíovců stojí nejen šíitský Írán, ale třeba i Katar. Katar původně v konfliktu podporoval Saudskou Arábii. Po začátku embarga a blokády od Saudské Arábie a dalších států, které se angažují i v konfliktu v Jemenu, začal Katar podporovat šíitské vzbouřence.

Saudská Arábie nakupuje v USA zbraně a do USA posílá ropu. Je neomluvitelné, že koalice cizích vojskpod vedením Saudské Arábie zasahuje v Jemenu i proti civilním cílům. Páchá válečné zločiny za dohlížení a podpory od západních zemí. USA, Francie i Spojené království poskytují zbraně a podporu pro Saudskou Arábii při útocích na šíitské síly v Jemenu. Podle některých zdrojů v Jemenu operují i žoldnéři z USA.

Prázdná hesla zneužitá USA pro vojenské vměšování do Sýrie, a jiných zemí regionu, se pro situaci Jemenu nepoužívají. Není slyšet o nutnosti podpory „utlačované“ skupiny obyvatel. Tato laciná hesla totiž platí jen někde. Jak velký je to kontrast ve srovnání se situací v Sýrii? Tímto konfliktem se nemají lidé ze západu trápit. Petrodolary se těží výhradně jinde a geopolitický vliv v oblasti Jemenu není pro státy NATO klíčový.

„Pomocné ruky“ západu se oběti v Jemenu nedočkají. Pohledy západních zemí se stáčí bokem a humanitární krizi ignorují. Spravedlnost není měřítkem. Nerozhoduje, co a jak se v dané zemi děje. Rozhoduje, kdo je spojencem USA a kdo ne.

Na celém konfliktu je nejhorší dopad na civilní obyvatelstvo. Lidé včetně dětí trpí a umírají hladomorem. Ten zasáhl rozsáhlé oblasti po blokádě přístavů a zásobovacích cest. Tato blokáda byla vojenským rozhodnutím s cílem donutit vzbouřence ke kapitulaci. Následkem přerušení zásobování je až 400 000 dětí v ohrožení akutní podvýživou. Miliony Jemenců musely opustit své domovy. Oběti civilního obyvatelstva jsou velké. Podle dostupných zdrojů se jedná až o 40 tisíc obětí války. Z toho tři čtvrtiny civilních obětí padlo po útocích koalice států vedené sunitskou Saudskou Arábií.

Saudská Arábie, jako čtvrtá země v pořadí ve výdajích na armádní rozpočet a jedna z nejbohatších zemí, vede konflikt proti povstalcům v jedné z nejchudších zemí světa. Jedná se o velmi nerovný boj, který trvá už mnoho let. V této válce se Saudská Arábie neštítí cíleně útočit na civilní cíle, chladnokrevně nechává vyhladovět obyvatelstvo a obětí přibývá. Jemen a jeho obyvatelé trpí.

Tyto praktiky provádí monarchie, kde se likvidují nepohodlní novináři. Autokratický režim Saudské Arábie je podle organizace reportérů bez hranic mezi nejhoršími zeměmi v indexu novinářské svobody. Poslední obětí útlaku byl nepohodlný novinář Jamal Khashoggi. Ten byl podle zdrojů z Turecka usmrcen a rozřezán poté, co vstoupil v Turecku do ambasády Saudské Arábie.

I když tento akt na ambasádě Saudské Arábie způsobil napětí i mezi západními spojenci, krom vyjádření pro média se nic hmatatelného nestalo. USA, Francie i Spojené království jsou stále spojenci Saudské Arábie. Diplomaticky zasahují jen tam, kde je to zrovna výhodné při vytváření představy mocného nepřítele, který ospravedlňuje zbrojení.

Na tomto konfliktu je vidět selektivní práce s informacemi sdělovacích prostředků. Občanská válka v Jemenu nedostává ve srovnání například s konfliktem v Sýrii v médiích prostor. Navzdory tomu, že situace je pro tamní obyvatele v mnohém závažnější. Proč tento konflikt nedostává prostor ve sdělovacích prostředcích? Proč se mnohé státy NATO domnívají, že mezinárodní právo má sloužit pouze a jedině k osočování těch „druhých“? Jak státy EU mohou prodávat Saudské Arábii zbraně a zároveň na svém štítu nosit obhajobu lidský práv a obranu míru? Přišel čas si vybrat – buď krvavé peníze, nebo rozvoj míru a mezinárodního práva.

Autor: Kateřina Konečná | pondělí 12.11.2018 7:31 | karma článku: 26.10 | přečteno: 509x

Další články blogera

Kateřina Konečná

Je třeba se probrat!

Elektromobilita je určitě věc, které je třeba se věnovat. Není to jen o cílech, které jsou možná přemrštěné, ale o tom, že chceme, aby naše města měla čistější vzduch a v tomto elektromobilita je hlavním způsobem, jak tomu pomoci.

19.3.2019 v 8:53 | Karma článku: 7.76 | Přečteno: 425 | Diskuse

Kateřina Konečná

Pravicový asociální kolovrátek, tentokrát proti zaměstnancům obchodu

Připouštím, že nestíhám sledovat všechno, ale myslím, že zpráva, že někdo trpěl hlady, protože si nemohl nakoupit v supermarketu o svátcích, mi fakt neunikla.

15.3.2019 v 7:25 | Karma článku: 22.12 | Přečteno: 716 | Diskuse

Kateřina Konečná

Otázka priorit

Spojené státy oznámily, že chtějí vypovědět americko-sovětskou smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

13.3.2019 v 8:37 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 301 | Diskuse

Kateřina Konečná

Obavy z brexitu

Britský komik Nish Kumar se před několika měsíci rozhodl, že napíše na britskou vládu a položí jí jednoduchý dotaz: »Co znamená brexit?« V odpovědi se dozvěděl, že brexit znamená odchod Velké Británie z EU.

9.3.2019 v 14:33 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 469 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Malach

Firmy se vždy dohodnou

Dle průzkumu Hospodářské komory České republiky se podnikatelé brexitu nebojí. Obchodní vztahy budou i nadále fungovat.

20.3.2019 v 10:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Martina Dlabajová

Brexit může zasáhnout i české studenty

Zatímco v Londýně pokračují bezvýsledně debaty o tom, jak a kdy by měla Velká Británie opustit EU, Evropská unie se musí připravit na všechny možné scénáře, včetně tzv. tvrdého brexitu bez dohody. Situace je totiž stále nejasná.

20.3.2019 v 8:17 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jiří Paroubek

Proč se soudím se Soukupem?

Minulý týden podal můj právní zástupce žalobu na TV Barrandov, respektive na společnost, která tuto televizi vlastní. A protože jediným, kdo vystupuje za TV Barrandov je J. Soukup, tak je to vlastně žaloba na tohoto člověka.

19.3.2019 v 16:38 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 865 | Diskuse

Monika Červíčková

Diskriminace? Může se to stát i vám

Senioři odmítaní doktory nebo rodičovství jako nepřekonatelná překážka při hledání práce. Diskriminaci se v Česku stále daří, změnit by to ale mohla novela antidiskriminačního zákona.

19.3.2019 v 13:38 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 745 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je třeba se probrat!

Elektromobilita je určitě věc, které je třeba se věnovat. Není to jen o cílech, které jsou možná přemrštěné, ale o tom, že chceme, aby naše města měla čistější vzduch a v tomto elektromobilita je hlavním způsobem, jak tomu pomoci.

19.3.2019 v 8:53 | Karma článku: 7.76 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 161 Celková karma 17.87 Průměrná čtenost 804

Jsem poslankyně Evropského parlamentu za KSČM díky Vám, pro Vás a s Vámi.

Najdete na iDNES.cz